Connect with us

Hi, what are you looking for?

Beloit-St. John's

Girls Basketball All-League Selections

City League

First Team
Ella Anciaux – Kapaun
Taylor Jameson – Heights
Laniah Randle – Heights
Isis Sanders – Northwest
Khloe Schuckman – Bishop Carroll
Zyanna Walker – Heights

Second Team
Kendall Forbes – Bishop Carroll
Jayla Harding – Southeast
Maycee James – Northwest
Hannah Landwehr – Bishop Carroll
LaJada Owens – West
Cayanna Stanley – Heights
Kairah Stepps – West

Honorable Mention
Jadyn Allen – Bishop Carroll
Raisha Bands – South
Noel Brown – North
Claire Bruening – Kapaun
Sierra Campos – West
AmUnique Cavitt – North
Ashton Conley – Heights
Chariah Daniels – Southeast
Kianna Davis – South
Asia Dawson – East
Aubree Dawson – East
Daysha Fanning – Heights
Taria Franklin – Northwest
Cherish Gails – West
Sophia Gimino – Kapaun
Taylee Hatton – Northwest
Jennifer Jacobs – Kapaun
Sharifa Love – East
Allana Nobles – South
Daysha Ongunbiyi – Northwest
Ahna Otero – Bishop Carroll
Takia Profit – West
Lauren Rudy – Kapaun
Akeir Scales – East
Guadalupe Urbina – North
Tiana Winn – East
Alasyia Woods – East

Coach of the Year

-Ken Palmer – Heights; Taylor Dugan – Bishop Carroll

AVCTL Division I

First Team
Maryn Archer – Derby
Addy Brown – Derby
Sydney Holmes – Maize
Aubrie Kierscht – Salina Central
Sydney Nilles – Derby
Gabbie Posch – Hutchinson

Second Team
Kadyn Cobb – Salina Central
Mekenzie Hefley – Hutchinson
Baylee Miller – Maize
Cassie Onwugbufor – Maize
Sydney Peterson – Salina South
Acacia Weis – Salina South
Hampton Williams – Salina Central

Honorable Mention
Kylie Arnold – Salina South
Derryana Cobbins – Derby
Alexis Epp – Newton
Kyla Frenchers – Maize
Katelyn Kennedy – Derby
Emily Laham – Maize
Heather Mills – Derby
Analysia Morales – Campus
Tina Robertson – Hutchinson
Chaliscia Samilton – Salina Central
Jaidyn Schomp – Derby
Tya Tindall – Campus

Player of the Year

Sydney Nilles – Derby

Coach of the Year

Jodie Karsak – Derby

AVCTL Division II

First Team
Kade Hackerott – Goddard
Brittany Harshaw – Andover Central
Kassie Kinniburgh – Valley Center
Kennedy Nicholson – Eisenhower
Katie Wagner – Maize South
Bailey Wilborn – Andover Central

Second Team
Maddie Amekporfor – Andover Central
Emma Cunningham – Andover
Kaydyn Davison – Maize South
Ellie Stearns – Andover Central
Brooke Sullivan – Goddard
Mallory Woolston – Andover

Honorable Mention
Makayla Brungardt – Eisenhower
Espy Daniels – Ark City
Kaylee Dawson – Valley Center
Kylie Forney – Andover
Macy McCormack – Maize South
Jaden Newfarmer – Andover Central
Anahi Nunez – Goddard
Kamri Pool – Ark City
Riley Ranzau – Valley Center
Payton Ryan – Eisenhower
Addison Verbeck – Eisenhower

Player of the Year

Kade Hackerott – Goddard; Katie Wagner – Maize South

Coach of the Year

Stana Jefferson – Andover Central

AVCTL Division III

First Team
Kassidy Beam – McPherson
Kimalee Cook – Circle
Cassie Cooks – McPherson
Mallory Cowman – Circle
Alyvia Owens – Buhler
Grace Pyle – McPherson

Second Team
Lanna Chase – Circle
Maci Claycamp – Circle
Haley Miller – Buhler
Mallory Parsons – El Dorado
Emily Randall – Winfield
Emma Ruddle – McPherson

Honorable Mention
Maycee Anderson – Augusta
Bailey Camien – El Dorado
Maggie Epp – Buhler
Karley Favdere – El Dorado
Aleghia Gale – Winfield
Madi Michaelis – Circle
Lakyn Schieferecke – McPherson
Kara Stutterheim – Buhler
Emma Sultz – Winfield
Kenzie Terry – Augusta

Player of the Year

Grace Pyle – McPherson

Coach of the Year

Brittany Warner – Buhler

AVCTL Division IV

First Team
Carli Carlson – Clearwater
McKenzie Fairchild – Andale
Maggie Knoblauch – Andale
Maddy Mairs – Collegiate
Haley Thrush – Rose Hill
Ali Zeka – Wellington

Second Team
Morgan Bruna – Andale
Ashlyn Gerten – Wellington
Korryn Hackney – Rose Hill
Ellie Munds – Collegiate
Jillian Webber – Andale
Belle Willis – Clearwater

Honorable Mention
Jayden Chickadonz – Rose Hill
Kyndall Clevenger – Clearwater
Myriland French – Wellington
Paige Henry – Collegiate
Shinney Hughes – Wellington
Chloe Rau – Andale
Carson White – Mulvane

Player of the Year

Maggie Knoblauch – Andale

Coach of the Year

Ted Anderson – Andale

Central Plains League

First Team
Austin Broadie – Trinity Academy
Rachel Fischer – Medicine Lodge
Kennedy Horacek – Garden Plain
Kar Koester – Conway Springs
Alli Puetz – Garden Plain
Kylee Scheer – Cheney

Second Team
Ashlyn Bigelow – Trinity Academy
Taylor Bohannon – Belle Plaine
Lexi Cline – Cheney
Laeh Dean – Independent
Sophie Francis – Chaparral
Charlotte Taylor – Independent

Honorable Mention
Malgosia Byczkowska – Independent
Cheyenne Cooper – Belle Plaine
Rebecca Jajdukovich – Douglass
Brooke Hammond – Garden Plain
Megan Hedstrom – Trinity Academy
Carlie Kelley – Kingman
Jaycee Patton – Medicine Lodge
Mattelyn Swartz – Chaparral
Nicole Szadkowska – Independent
Brooklyn Wewe – Cheney

Central Kansas League

First Team
Karenna Gerber – Halstead
Ava Jones – Nickerson
Elise Kaiser – Hesston
Faith Paramore – Haven
Dani Staats – Pratt
Teegan Werth – Hillsboro

Second Team
Ellie Brumbaugh – Smoky Valley
Kristina Head – Lyons
Josie McLean – Nickerson
Kaleigh O’Brien – Halstead
Morgan Stout – Nickerson
Sara Yutzy – Haven

Honorable Mention
Kelsi Dalton – Hoisington
Josie Engel – Halstead
Kinsey Kleiner – Hillsboro
Kara Matteson – Haven
Madison Ontjes – Nickerson
Parker Schroeder – Halstead
Marisa Vogt – Hesston
Keeley Wolf – Hoisington

North Central Activities Association

First Team
Ally Cochran – Sacred Heart
Alexis Hansen – Republic County
Shea Larson – Beloit
Jessica Meier – Beloit
Keely Orr – Southeast of Saline
Ryland Reeves – Russell
Karsyn Schlesener – Southeast of Saline
Zoie Shupe – Minneapolis
Jaide Talbott – Ellsworth
Lakyn Tenbrink – Ellsworth

Honorable Mention
Porsche Cooper – Beloit
Emilee Everett – Sacred Heart
Courtney Forte – Minneapolis
Hannah Goetz – Sacred Heart
Kersti Nelson – Minneapolis
Izzy Wheeler – Republic County

Heart of America

First Team

Kali Briar – Sterling

Chole Stanley – Bennington

Brooke Wiebe – Berean Academy

Hayley Hughes – Hutchinson Trinity

Makenna Linden – Sterling

Kate Eichelberger – Moundridge

Kyla Kind – Bennington

Second Team

Kayla Morris – Sterling

Miranda Wiebe – Berean Academy

Rachel Harman – Inman

Dantlie Raney – Inman

Hannah Schrock – Hutchinson Trinity

Kourtney Kauffman – Moundridge

Lauren Maurer – Inman

Honorable Mention

Jayden May – Marion

Ryleigh Clifton – Hutchinson Trinity

Taylinn Lacey – Sedgwick

Brynna Rowley – Ell-Saline

Jordan Murphy – Bennington

Bennie Horsch – Sterling

Sierra Garcia – Hutchinson Trinity

Cassi Wedel – Remington

Kinzie Comley – Sterling

Abigail Entz – Sterling

Desiree Inglesbe – Remington

Patsy Zerger – Sedgwick

SCBL

First Team

Brittney Byers – South Haven

Madelyne Koop – West Elk

Megan McClendon – West Elk

Caitlin Williams – Sedan

Rachel Turek – South Haven

Chelsea Coleman – Argonia

Second Team

Aubreigh Haxton – Argonia

Lauren Donner – Flinthills

Landrea Sears – Sedan

Delaney Mayo – Caldwell

Abi Schmidt – Caldwell

Emma Enderud – Udall

Honorable Mention

Sara Sorum – Flinthills

Dakota Wiseman – West Elk

Karrlea Wessman – Argonia

Madison Meyers – Sedan

Wheat State League

First Team

Hannah Riedl – Rural Vista

Kelsey Hett – Centre

Carrie Roe – Herington

Tia Moddelmog – Canton Galva

Emma McBride – Little River

Alyssa Espinoza – Centre

Holly Brockmeier – Rural Vista

Lily Boughfman – Little River

Tea Copenhaver – Wakefield

Kelci Sly – Rural Vista

Honorable Mention

Elizabeth Schmucker – Goessel

Tristyn Kremeier – Herington

Kylee Penner – Elyria Christian

Samantha Espinoza – Centre

Emma Seidl – Solomon

Coach of the Year

David Hughes – Wakefield

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

North Central Kansas

Cason Mastre of Canton-Galva was voted the Salina Area Preseason Wide Receiver of the Year. Last season, Mastre was a first team all-league selection,...

North Central Kansas

Jake Wiens of Goessel was one of the top running backs in 8-Man Division last season as he rushed for over 1,200 yards and...

North Central Kansas

Grant Bryant of Goessel was voted the Salina Area Preseason Quarterback of the Year. Last season, Bryant was honorable mention all-state and all-district. “I...

North Central Kansas

Little River’s Braden Young had an exceptional junior season with six picks and was named a first team all-state athlete. Young is looking forward...